CİLT TİPİNİZE GÖRE CİLT BAKIMI

    

  Cilt Türleri ve Özellikleri

1) Normal-Karma Cilt :  Normal cildin görüntüsü, rengi düzgün ve sağlıklıdır.Alın çevresi , burun, çene bölgeleri hafif yağlı, diğer bölgeleri ise kuru olabilir.


2) Kuru Cilt :    Kuru bir cilt yapısına sahip olanlar yüzlerinde  gerginlik hisseder. Bilhassa sabun ile yüzlerini temizlikten sonra bu gerginlik hissi çok daha fazla olur. Kuru cilt genellikle pul pul olur ve çabuk kırışır. Yer yer kızarıklıklar olabilir.
 
3) Yağlı Cilt : Yağlı ciltlerde lekeler ve siyah noktalar oldukça fazladır.Ayrıca bu cilt tipi geniş gözeneklidir.
4) Hassas Cilt : Hassas cildin gözenekleri iyi görünmesine rağmen, cildin ince yapılı olmasından dolayı alerjiye ve diğer cilt sorunlarına karşı oldukça hassastır.

Nasıl Bir Ürün Kullanmalıyız

Kuru Cilt: Kuru ciltlerde özellikle alkol içeren ürünlerden uzak durmak gerekli. Bu tip ürünler cildimizdeki nemi söküp atar. Yumuşak ve sabun içermeyen sıvı temizleyici ile cildi temizledikten sonra  cildin  nem kaybını minimuma indiren  nemlendirici kremler kullanmak gerekir. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korumak için SPF 15 içeren bir ürünü her gün  dışarıya çıkmadan yarım saat önce kullanmalıyız


Yağlı Cilt:   Yağlı cilde sahip olanlar aşırı yağlı ürünlerden uzak durmalıdır. Yağlı ciltler yağ bağlayıcı sıvı ya da jel  temizleyiciler kullanmalıdır. Krem bazlı sabunları kullanmamak gerekir. Losyon gibi suyu ciltte tutan nemlendirici kremleri kullanmak gerekir. Özellikle ergenlik çağında olan  gençlerde çok sık görülen hormon değişiklikleri  yağlı ve sivilce oluşumuna yatkın ciltlerin  temizliği ve uzman doktor  tarafından tavsiye edilen ürünlerin düzenli bir şekilde kullanılması önemlidir. Yağ içermeyen (oil-free) güneşin zararlı ışınlarından koruyan kremler kullanın. .

 

  Karma Cilt: Karma ciltte T bölgesi olarak bilinen yüzün yağlı kısımları olan yanak, alın burun, çene çok daha yağlıdır. Diğer bölgelerde ise kuruluk vardır.. Normal karma cilt için kullanılan temizleme maddeleri yanaklar için daha uygundur. Diğer bölgelerde ise daha sert etki yapar. Bu yüzden sadece cildin ihtiyaç duyulan yerlerine uygulanması gereken ürün T bölgesinde sivilcelenmelere yol açabilir. Yağ içermeyen (free-oil) ve güneş ışınlarından koruyan kremler kullanabilirsiniz.

 

 

Gece Kremleri

Gece kullandığımız kremler cildimiz için çok önemlidir. Çünkü cildimizi yıpratan en olumsuz etkenlerden biri cildin kurumasıdır.
Özellikle geceleri saat 1 ile 3 arasında cildimiz çok daha fazla kurur. Bu yüzden gece sürülen kremlerin diğerlerinden daha etkili ve tedavi edici olması gereklidir.

 
Biz nasıl uyurken dinleniyorsak cildimizde uyuduğumuzda dinleniyor. Bu yüzden gece kullandığımız kremler daha yararlıdır. Bu kremler gece uyurken cildimizin günün hava gibi zararlı etkilerinden etkilenmemesini ve faydalı etkilerinin daha çabuk olmasını  ve sivilce, kırışıklık, leke gibi cildi tehdit eden sorunların  geceleri daha çabuk iyileşmesini sağlar.

İşte bu sebeplerden dolayı geceleri kullandığımız ve önemsiz gibi görünen  gece kremlerini seçerken çok  dikkatli olmamız ve tedavi edici özelliği olan ürünleri tercih etmemiz gerekiyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !